Trasa maratonu 30km/ 50km / 80km vede Lužickými horami a Ještědským hřebenem a je sjízdná i za těžkých povětrnostních podmínek. Při koncipování tras jsme se drželi motta: „Maximum přírody, minimum asfaltu!“

30km „hobby “

(632 m převýšení) – loňská novinka nabízející zejména plnohodnotný prožitek z opravdu nádherného prostředí lužického pohraničí je ideální volbou pro technicky i fyzicky méně vybavené jezdce, ženy či kategorii kadetů (15-18 let), opravdu má možnost si zazávodit úplně každý. Trasa prochází bližším okolím Kristýny, v blízkosti skalních a pískovcových útvarů, dolů či hornických oblastí využívaných ve středověku.

50km „middle way“

(1420 m převýšení) – dnes již téměř kultovní trasa vedoucí skrze Lužické hory a Ještědský hřeben, doprovázející závod nepřetržitě od úplného počátku až dodnes. Přes značnou obměnu původní trasy i dnes zažijete na málo kilometrech opravdu vše, co může bikování v českých podmínkách obnášet. Oproti 80tce je vynechána pouze lokalita Buku Republiky – tedy nejvyšší stoupání. Trasa prochází podél skalních útvarů v okolí České Brány, po Jitravských pláních, pěšinami Janovického lesa či pohraničními stezkami a singltreky. Letos je nově součástí seriálu Haven MTB series 2017, započítává se tedy do celkového hodnocení.

80km „hot chilli pepper“

(2405 m převýšení) – trasa, již se nebojíme nazvat opravdovou výzvou pro milovníky horských marathónů a to především po stránce fyzické. Padesátikilometrová trať je zde rozšířena o stoupání Buku Republiky na Ještědském hřebeni či traverzy lučin u zapomenuté Panenské hůrky. Tato část trati je doslova chloubou a srdeční záležitostí našeho závodu, neboť se jedná o nejstarší jádro trasy naší patnáctileté historie.

AKTUÁLNÍ INFORMACE K TRASE:

Letos se staví a buduje opravdu všude. Bohužel, nevyhnulo se to ani našemu závodu. Museli jsme hledat dost kompromisů, některé opravdu na poslední chvíli. Přinášíme aktuální podobu všech tras, chce se mi věřit, že definitivní.  Trasa na 30km byla nuceně zkrácena na 24km (PROFIL ZDE, 50 km trasa na 43km (PROFIL ZDE, 80km na 66km (PROFIL ZDE.

V nové podobě jsou čtyři zásadní změny. První je mezi Horním Sedlem a Dolní Suchou, kde jsme díky stavbě silnice museli na hřebeni zvolit variantu objet Kozí hřbety zleva. To kromě jiného znamená, že na most přes hlavní silnici Na Rozkoši se přijede odjinud. Odpadl beztak letos zničený singltrek. A přibyly výškové metry na 50 a 80 km trasách. Druhá a třetí změna se týká jen 80 km trasy, opět kvůli stavbám cest. Za občerstvovačkou na Panenské Hůrce se vracíme k hezčí variantě průjezdu osadou, sjezdu k potoku a stoupání kolem Tří buků. Od kaple sv. Kryštofa se pak nepojede nezajímavou šotolínovou cestou pod velký Vápenný, ale zajímavější a náročnější, červeně značenou houpavou hřebenovou.

Poslední změna zasáhla oblíbený Janovický les, tedy 50 a 80 km trasu. Ten bohužel kvůli stavbám jen lehce lízneme. Ale i na tom kousku zbylo aspoň něco zajímavého…