HISTORIE BABÍHO LÉTA

MTB marathón ALISY Bike Babí Léto se dnes díky své nepřetržité devatenáctileté historii a neopakovatelné bikové atmosféře řadí mezi tradiční cyklistické závody a to nejen v severních Čechách. První ročník závodu, založený místním bikovým nadšencem Petrem Cinkánem, započal 5. října roku 2002 v Chrastavě a vžil se pod označením Babí léto. Od té doby se závod konal nepřetržitě až do dnes a to bez jediné výluky! Během těchto let jsme se museli vypořádat s živelními pohromami (povodně, vichřice), přesuny termínu konání (z října přes září až po srpen) a zázemí závodu (Chrastava, Krásná Studánka, Farma Vysoká, Kristýna) i obměnou organizačního týmu. Závodní trasy se kvůli přesunům zázemí mnohokrát měnily, vylepšovaly, rozšiřovaly i redukovaly. Přes to všechno se Babí léto podařilo uchovat, a co více i rozvíjet novým směrem.

 

Historicky první stupně vítězů Babího léta (2002). Vyhlašování proběhlo v mateřské školce v Chrastavě. 1. Jeřábek David 2:27:32, 2. Kopka Jan 2:27:36, 3. Šurík Josef 2:28:55.

V roce 2013 jsme těžiště závodu přemístili k jezeru Kristýna u Hrádku nad Nisou, kde závod pořádáme s velkou spokojeností do dnes. S přesunem místa konání se změnil i zažitý zářijový termín, meteorologické babí léto tak pro cyklisty nastává již na konci srpna. Petr Cinkán nadále zastává funkci jakéhosi duchovního otce závodu, organizace se kvůli jeho pracovnímu vytížení však přesunula do rukou dcery Petry. Po přemístění na Kristýnu se nedílnou součástí „nového“ Babího léta stal také Hrádečák Víťa Štrupl, který díky své znalosti doslova každé zdejší lesní pěšinky přetvořil většinu původních tras.  Při koncipování tratí se řídil heslem: „Maximum přírody, minimum asfaltu“, trasy tak nabízí kamenité sjezdy, lesní a polní stezky, louky, panoramatické výhledy – prostě všechno, co divoká pohraniční příroda Lužických hor nabízí. Mezi chlouby našich tratí se řadí kupříkladu rozlehlé lučiny u Panenské Hůrky, stoupání na Buk Republiky s panoramaty chrastavského okolí, hrádecký pohraniční singltrek, tajuplný Janovický les či Skalní divadlo pod Popovou skalou.

Pastviny v okolí Jítravy jsou součástí trasy od roku 2013 (Miroslav Chmela).

Babí léto dnes představuje jeden z posledních pravých horských marathónů v České republice. Není tajností, že především naše 80 kilometrová „hot chilli pepper“ trasa s vysokou technickou i fyzickou náročností se stala skutečnou výzvou pro ty nejtvrdší bikery. Právě tato nejdelší trať je doslova srdeční záležitostí závodu, neboť se jedná o nejstarší jádro trasy naší sedmnáctileté historie. Poněkud náročností snazší alternativy zastávají trasy na 50km („middle way“) a 30km („hobby“) nepostrádající ovšem nic na atraktivitě zdejší divoké přírody. I přes nezpochybnitelnou zavedenost Babího léta v cyklistickém povědomí se nevytratil status rodinného závodu s příjemnou atmosférou a otevřeným osobním přístupem.  Bez neskonalé ochoty a nadšení více než čtyřiceti  pořadatelů tvořených převážně z okruhu rodiny a přátel by Babí léto dnes bylo jen vzpomínkou. Stejně tak bez finanční a materiální podpory města Hrádek n. Nisou, Libereckého kraje a všech partnerů závodu, jimž jsme velice zavázáni. V roce 2018 jsme spojili naše jméno s výrobcem sportovních dresů ALISY, nově tak užíváme název ALISY Bike Babí léto.

Co si tedy na závěr pod Babím létem představit? Tradici, lety ověřenou kvalitu, dřinu i zábavu, fyzické dno i emocionální vrchol, magickou pohraniční krajinu, prostě aktivní příjemně strávený den v obklopení rodiny a obdobně laděných účastníků a pořadatelů. Přijeďte tuto atmosféru okusit také na vlastní kůži!